Prezentujemy Państwu książkę, która jest finalnym produktem naszego projektu o "krajobrazach trzecich". Od maja spotykaliśmy się z uczniami szkół podstawowych, z którymi podejmowaliśmy działania warsztatowe.

Uczniowie w ramach projektu wykonali domki dla owadów, ilustracje, które stały się częścią książki, zdobywały wiedzę na temat ekosystemów miasta, trzecich krajobrazów oraz miejskich zapylaczy.

Autorami książki są: Marta Tomasiak i Igor Siedlecki
Ilustratorki: Pani Jurek, Edyta Ołdak, Paulina Pankiewicz oraz uczniowie warszawskich szkół podstawowych.

Marta Tomasiak: W samych środkach miast, przy śmietniskach, na nieodwiedzanych podwórkach czy w pustostanach wyrosły dzikie ogrody. Niekontrolowane przez człowieka, ani nie uprawiane kwitną, pachną i często nadają się do... zjadania! Takie ogrody, zazwyczaj dobrze schowane, na tyłach domów czy ulic, to małe zielone kieszonki. Plamki miejskiej roślinności pomiędzy wybetonowanymi ulicami i budynkami. Te plamki, jedna obok drugiej - łączą się ze sobą i tworzą długie pasma, które nazywane są zielonymi korytarzami. Korytarze bywają długie na setki metrów, biegną czasem nawet przez wszystkie dzielnice, łącząc się z dziko rosnącą zielenią lasów i łąk poza miastem.

Kieszonki ogrodów tworzą dzikie rośliny, które popularnie nazywamy chwastami. Kwitnąc, dają pożywienie miejskim owadom. W dzikich ogrodach pojawia się sporo różnych gatunków roślin - to jak restauracje z bardzo długą listą dań dostępną dla owadów. Można wybierać dowoli. Lista dań zmienia się sezonowo razem z okresami kwitnienia poszczególnych roślin.

Igor Siedlecki: Niektórym wydaje się, że miasto to owadzia pustynia. Nieprawda, miasto pełne jest różnorodnych środowisk, w których spotkać można najróżniejsze gatunki bezkręgowców. Są bardziej naturalne parki, w których można natknąć się na owady, takie jak ważki, chrząszcze i miejsca typowo „ludzkie”, jak na przykład zsypy w blokach, w których prusaki, mrówki faraona czy rybiki cukrowe czują się jak ryby w wodzie. Jednak większość owadów wybiera dzikie fragmenty terenu pozostawione przez człowieka, miejsca porastane przez wiele gatunków roślin, miejsca niezadeptywane, czyli właśnie krajobrazy trzecie. Kryją one wiele mikrosiedlisk zamieszkiwanych przez najróżniejsze owady. Jakie? Przekonajcie się sami!

Zobacz niektóre karty naszej książki

Mamy bezpłatnych 100 egzemplarzy dla mieszkańców Warszawy. Jeśli jesteś zainteresowany książką, wypełnij ankietę i odbierz książkę w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Szczegóły odbioru prześlemy w mailu potwierdzającym rezerwację książki.

LINK DO ANKIETY

Książka będzie do odebrania w Muzeum dla Dzieci Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, ul. Kredytowa 1 w godzinach: 10.00 - 17.00 w dni powszednie (oprócz poniedziałków), środa 10.00-19.00, sobota 10.00-18.00, niedziela 12.00-17.00. Zapraszamy!

Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy