Eureka, czyli odkrywam!

Wystawa dla dzieci w wieku od 4 do 104 lat jest pretekstem do lepszego poznania filozofii i samego siebie. Krzyknijmy razem „Eureka” i odkrywajmy świat! Zabawa, doświadczanie i nauka – w przyjaznych przestrzeniach Muzeum dla Dzieci. Wystawa opowiada o dziecięcym patrzeniu na świat i o tym, co może, albo powinno być dla nas wszystkich ważniejsze. Jest o ciągłym zachwycaniu się, nawet kilkanaście razy dziennie, o uważności, o nauce drugiej istoty - człowieka, rośliny i zwierzęcia, o uczeniu się świata. Jest o dziecku, które samo dla siebie jest przewodnikiem na drodze ku nieograniczonemu odnajdywaniu.

Zaproszeni do projektu artyści przygotowali prace, dostosowane do percepcji młodego widza, jednocześnie frapujące i wprowadzające dorosłego odbiorcę w refleksję nad światem i w tematykę sztuki najnowszej. Każda z prezentowanych prac będzie miała czterech narratorów - dobrze znanych z historii filozofów: Kartezjusza, Arystotelesa, Johna Locke’a i Ludwiga Wittgensteina, którzy „opowiedzą” o zgromadzonych na wystawie dziełach.  Oznacza to, że ekspozycję będzie można zobaczyć 4 razy i za każdym razem będzie to inne jej doświadczenie. Narratorzy zabiorą nas w podróż do poznania świata, a nawet szerzej, opowiemy o wszechświecie, materii, tej ożywionej i nieożywionej, o postrzeganiu zmysłami i zastanowimy się, czy można coś poznać i zrozumieć bez ich użycia. Twórcy wystawy ramię w ramię z odbiorcami staną na tropie miłości i empatii,  odkryją czym są relacje ze światem i co to dla nas oznacza.  Ponadto dowiemy się, czy filozofia jest stara i co jej zawdzięczamy. Poznamy jej język i metody pracy filozofa. Zrozumiemy, że własne ciało może być jednocześnie przedmiotem rozmyślań, jak i narzędziem do rozmyślania. W końcu zobaczymy, że filozofia towarzyszy nam na co dzień, chociaż możemy tego nie zauważyć. Zobacz wystawę „Eureka, czyli odkrywam!”, poznaj, zrozum i poczuj świat.

Wystawa czynna od 18 września 2020 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Kuratorzy: Agnieszka Kwiecień, Krzysztof Siatka
Filozoficzna ścieżka dydaktyczna: Tomasz Femiak, Marcin Markiewicz, Edyta Ołdak
Narzędzia do ścieżki dydaktycznej: Kosmos Project, Edyta Ołdak
Scenografia: Kosmos Project
Producent: Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”

Partner główny: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Partnerzy wystawy:
Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Województwa Mazowieckiego, 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowano również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyPatroni medialni:
Chilli Zet, Design Alive, Magazyn Dziecko, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, Baby by Ann, ładne bebe