Rusza rekrutacja do projektu.

Serdecznie zapraszamy wszystkie biblioteki z m.st. Warszawa na rekrutację do programu. W ramach inicjatywy oferujemy:


1. Wystawę kolekcji Silent Book’ów z całego świata
2. Warsztaty dla wszystkich grup odbiorców w tym obcokrajowców i osób obcojęzycznych

Wystawa w każdej bibliotece potrwa od 2 do 4 tygodni (miesiące maj-czerwiec i wrzesień-październik). Zapewniamy moduły wystawiennicze, obsługę promocyjną oraz koordynację rekrutacji na warsztaty. Warsztaty poprowadzi zespół Stowarzyszenia, złożony z edukatorów i grafików. Finałem akcji będą prace uczestników, które trafią do pierwszego w historii Warsaw Silent Book’a, wydanego w nakładzie 100 egzemplarzy.

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie - wypełnij ankietę

LINK DO ANKIETY

Kilka słów o projekcie.

Projekt jest kontynuacją rozpoczętej w 2017 roku inicjatywy, której głównym celem jest : 1. promocja wizualnych form literackich; 2. zaprezentowanie zjawisk w literaturze poprzez liczne wystawy w bibliotekach Warszawy; 3. warsztaty dla wielu grup odbiorców, w tym dla cudzoziemców, osób z dysfunkcją słuchu, nauczycieli/lek oraz twórców warszawskich, którzy zajmują się formami wizualnymi.

Silent book - to książka obrazkowa, ilustrowana powieść bez słów. Rozwój Picture i Silent Booków, w tym wydawnictw dla dorosłych to jeden z wyraźnych globalnych trendów wydawniczych ostatnich lat. Bardzo silny w krajach azjatyckich. Na ten powstający trend odpowiedzią są już osobne kategorie w konkursach wydawniczych czy serie wydawnicze ważnych światowych wydawnictw. Od dwóch lat w Włoszech (w Mulazzo) odbywa się konkurs z wystawą tylko takich publikacji. Organizuje je Miasto Mulazzo i Stowarzyszenie Montereggio Paese dei Librai, IOB International Organisation of Book Towns przy wsparciu wydawnictwa Carthusia. Dwie edycje konkursu pokazały jak silny jest to nurt na rynku wydawniczym.

Wierząc, że język książek obrazowych nie jest w żaden sposób wtórnym w stosunku do języka pisanego, że ma uniwersalną moc i potencjał, które przekraczają wszelkie bariery języka czy gatunku, zaprezentujemy najwybitniejsze książki zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Za jedne z głównych celów stawiamy sobie otwarcie czytelnika na nowe formy książki oraz przyswajanie narracji wyłącznie za pomocą obrazu. Uniwersalność takiej książki wykorzystamy na kilka sposobów, prezentując książki na wystawie oraz prowadząc warsztaty dla dzieci jak i dorosłych, w tym dla osób niesłyszących oraz obcokrajowców.

Podczas warsztatów używać będziemy specjalnie zaprojektowanych klocków-stempli. Projektantki (Małgorzata Gurowska i Pani Jurek) stworzyły formy typograficzno-obrazkowe, które dają swobodę słowno-wizualnych wypowiedzi.  Ich uniwersalność nie zostanie wykorzystana tylko na komunikacyjnym poziomie, ale da nam również możliwość projektowania grafik wspólnie z uczestnikami warsztatów. Finalnie, wybrane grafiki zostaną wydrukowane w formie Warsaw Silent Book'a, pierwszej takiej publikacji stworzonej wspólnie z mieszkańcami i wydanej w nakładzie 100 egz.

Równolegle do warsztatów, jakie poprowadzimy, czterech warszawskich grafików wykona po 4 rozkładówki Silent Book'a o Warszawie (łącznie 20 rozkładówek). Ich prace będą prezentowane na wystawach Silent Book'ów w warszawskich bibliotekach. Będą równoległą narracją, kreacją profesjonalnych twórców, staną się wypowiedzią bez słów. Każdy autor/rka może wybrać temat trudny, temat w którym "brakuje słów". Otaczamy się sprawami i rzeczami trudnymi do wytłumaczenia czy opowiedzenia, również historia Warszawy często wywołuje kłótnie czy budzi emocje. W takich sytuacjach jesteśmy albo zmęczeni tekstem albo mu nie wierzymy. Często słowa rodzą kolejne, te mogą prowadzić nawet do HEJTU. Silent Book to przeciwny biegun kłótni i hejtu, który w obrazkach zostaje rozbrojony, przybiera postać gry i staje się narzędziem porozumienia.

Serdecznie zapraszamy do rekrutacji.

Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy