Źródłem inspiracji są opisy pól niewidzenia, czyli tego, co ma przed oczami osoba ociemniała, która straciła wzrok i za pomocą swojej wizualnej pamięci, potrafi te pola opisać. Kolor czarny mylnie bywa kojarzony z osobami niewidomymi. Osoby widzące często myślą, iż niewidząca osoba niewidoma widzi kolor czarny lub ma czarne pole widzenia. Tymczasem są różne pola niewidzenia. W naszej dotychczasowej pracy z osobami z dysfunkcją wzroku zebraliśmy kilkanaście opisów, które z powodzeniem mogą stać się źródłem graficznej inspiracji. Oto jeden z nich: “Czasami pojawiają się odcienie szarości, czasami biel jest tylko do połowy, a z drugiej strony jest kolor czarny. Czasami biel jest tak intensywna, iż przypomina efekt opalizacji i przy niej pojawia się wiele kolorowych punktów powstałych tak jakby z rozszczepienia światła, chociaż tego zewnętrznego zupełnie niewidzę.“ (Barbara Szymańska, Fundacja Audiodeskrypcja).

Projekt będzie miał na celu:

1) zebranie opisów pól niewidzenia;

2) stworzenie przez warszawskich artystów serii grafik inspirowanych polami niewidzenia;

3) wydanie “Atlasu pól niewidzenia”, który stanie się wizualno-literacką opowieścią o tym, co ma przed oczami osoba niewidoma;

4) zorganizowanie wystawy prac inspirowanych polami niewidzenia.

Pierwszy komponent projektu - zebranie opisów pól niewidzenia przez młodzież

Do projektu zaprosimy młodzież, która wykona pracę badawczą, spotykając się z osobami niewidomymi (ociemniałymi, którzy mają pamięć wzrokową z tego okresu kiedy widzieli i mogą za pomocą znanych im obrazów opisać swoje pole niewidzenia). Podczas spotkania młodzież nagra wywiady, które potem podda transkrypcji i redakcji. Młodzież weźmie również udział w kursie audiodeskrypcji, prowadzonym przez specjalistów z Fundacji Audiodeskrypcja. Pozna zasady opisywania rzeczywistości, co wzbogaci ich warsztat pisarski.

W tej chwili rekrutujemy grupy młodzieży do projektu. Jeśli jesteś nauczycielem albo opiekunem grupy młodzieży w wieku 13-18 lat (nieformalnej grupy albo klasy gimnazjalnej) i chcesz wziąć udział projekcie - WYPEŁNIJ ANKIETĘ!

ANKIETA

Dla uczniów biorących udział w projekcie przewidzieliśmy dwa wyjątkowe spotkania:

1) Spotkanie szkoleniowe z audiodeskrypcji, prowadzone przez Fundację Audiodeskrypcja. Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzą się czym jest audiodeskrypcja. Będzie to również warsztat savoir-vivre’u, czyli tego jak zachować się z kontakcie z osobą niewidomą.

2) Spotkanie z osobą niewidomą, przeprowadzenie wywiadu, dokonanie opisów, które finalnie znajdą się w wydrukowanym Atlasie.

3) Każdej grupie przekażemy 30 egzemplarzy Atlasu.

Drugi komponent projektu - praca artystów

W dalszym etapie pracy opisy pól niewidzenia staną się źródłem twórczych inspiracji dla 8 warszawskich artystów zaproszonych do projektu. Wraz z pozostałymi zaproszonymi do projektu twórcami przez 2 miesiące czasu opracują wizualnie opisy wcześniej zgromadzone. Z powstałych prac powstanie atlas i wystawa. Na wystawie pokażemy efekty pracy artystów, którzy oprócz grafik, mogą wykonać instalację artystyczną inspirowaną polami niewidzenia (wideo, dźwiękową lub przestrzenną). Projekt wystawienniczy wystawy będzie efektem pracy grupy kompetencyjnej składającej się z architekta, projektanta i kuratora. Elementy wystawiennicze będą miały charakter modułowy, tak, żeby w przyszłości dopasować je do możliwości wystawienniczych innych miejsc, do których pojedzie wystawa.

 Zobacz zwiastun projektu

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" został dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawa.

Partnerzy projektu: DK Kadr, Fundacja Audiodeskrypcja