Teren. RE-wizyty

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie projektem „Teren. RE-wizyty” kontynuuje rozpoczęte 3 lata temu działania aktywizujące lokalne społeczności poprzez przywrócenie pamięci o wiejskich rzemieślnikach i ich zajęciach, które niegdyś funkcjonowały w różnych regionach Polski, a dziś odchodzą w zapomnienie. W sezonie letnim 2021 zostały przeprowadzone wywiady ze spadkobiercami dawnych bohaterów filmowych z dokumentów, które zrealizowane były w latach 60.-80. XX wieku przez ówczesnych pracowników PME. Te archiwalne filmy są nieme, dlatego współczesny komentarz potomków bohaterów filmów etnograficznych wzbogacił naszą wiedzę o biografie osób występujących w tych materiałach czy szczegóły danego rzemiosła – procesy i technologie wytwórcze. Nagrania audio wywiadów zostały opublikowane w formie podcastów na muzealnym kanale Spotify. Odwiedzono 8 miejscowości z 3 województw: mazowieckiego, podlaskiego i podkarpackiego.


Projekt „Teren. RE-wizyty” aktywizuje społeczności lokalne - poza wywiadami odbyły się warsztaty i spotkania, które przeprowadziły zaproszone do współpracy Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” oraz Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” i które poszerzyły kontekst dokumentowania lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Warsztaty Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie” pn. „Włącz dziedzictwo” przeznaczone dla dzieci i młodzieży przyjęły formę szkoły reportażu, której efektem są nagrania lub opisy stworzone przez uczestników. Będą one trwałym zapisem zarówno znanych, jak i na nowo odkrywanych lokalnych rzemiosł. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki pracy etnograficznej i reportażowej – nauczyli się prowadzić wywiady i ćwiczyli reportaż, a także wyruszyli w najbliższy teren, aby porozmawiać z ciekawymi ludźmi.

Warsztaty odbyły się w następujących miejscowościach:
– Łempice, woj. podlaskie (Szkoła Podstawowa w Łempicach),
– Murzynowo, woj. mazowieckie (Szkoła Podstawowa w Murzynowie),
– Rakszawa/ Żołynia, woj. podkarpackie (Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, oraz Gminny Ośrodek Kultury w Żołyni).

Efekt projektu - rozmowy w stylu „slow” przeprowadzała autorka projektu, Małgorzata Jaszczołt, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Rozmowy te w formie podcastów z każdego odwiedzonego miejsca są do odsłuchania na kanale Spotify Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie: https://open.spotify.com/show/0AMYbItFq0NeVqGPBNi4cQ?si=NxhcT6IjSGSOxU7YlEJ9eQ&nd=1 (cykl Teren. RE-wizyty).

 

Zdjęcie: Wyrób ligawy, Łempice. Fot. Piotr Szacki, 1982, Arch. PME N. 2142_1 (28)