“Drzewa Warszawy”- premiera wyjątkowego przewodnika po stolicy oraz jej mieszkankach i mieszkańcach

Autorki i autorzy przewodnika napisali niezwykłą kronikę Warszawy, opisaną poprzez historię 36 drzew. Zawarli w niej nie tylko odległe w czasie opowieści, ale również współczesne świadectwa osób, które opowiadają o swoim życiu z drzewami.

W Warszawie jest ponad 500 pomników przyrody, większość drzew liczy około 100 lat, najstarszy - prawie 600. Były świadkami wielu wydarzeń w dziejach miasta, część z nich od początku wpisana została w architektoniczne założenia Warszawy, część wyrosła na polach i łąkach, które porastały obecne dzielnice takie jak Mokotów czy Praga-Południe.

Ostatecznym kryterium wyboru drzew była próba opowieści o różnych gatunkach. Album jest  encyklopedycznym przeglądem cech charakterystycznych, który z powodzeniem może posłużyć jako samouczek dla tych, którzy chcą zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności rozpoznawania gatunków w przyrodzie. Każdy gatunek z kolei to inna historia o Warszawie - zarówno tej odległej, jak i bliższej, bo najmłodszy okaz ma kilka lat i stał się pretekstem do opowieści o niezwykłej mirabelce z getta warszawskiego, z której pestek Alicja i Wojciech Fizytowie wyhodowali pod Waszyngtonem drzewka-córki.


W tej chwili rozdystrybuowaliśmy 500 egz., czyli dokładnie tyle ile planowaliśmy. We wrześniu przygotujemy spacery z przewodnikiem i wtedy rozdamy kolejne 200 egzemplarzy.
Polecamy wersję elektroniczną, oraz pdf do pobrania.

Publikacja na platformie Issuu

PDF do pobrania

Przewodnik jest efektem szeroko zakrojonych działań programowych, które współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury.