“Drzewa Warszawy”- premiera wyjątkowego przewodnika po stolicy oraz jej mieszkankach i mieszkańcach

Autorki i autorzy przewodnika napisali niezwykłą kronikę Warszawy, opisaną poprzez historię 36 drzew. Zawarli w niej nie tylko odległe w czasie opowieści, ale również współczesne świadectwa osób, które opowiadają o swoim życiu z drzewami.

W Warszawie jest ponad 500 pomników przyrody, większość drzew liczy około 100 lat, najstarszy - prawie 600. Były świadkami wielu wydarzeń w dziejach miasta, część z nich od początku wpisana została w architektoniczne założenia Warszawy, część wyrosła na polach i łąkach, które porastały obecne dzielnice takie jak Mokotów czy Praga-Południe.

Ostatecznym kryterium wyboru drzew była próba opowieści o różnych gatunkach. Album jest  encyklopedycznym przeglądem cech charakterystycznych, który z powodzeniem może posłużyć jako samouczek dla tych, którzy chcą zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności rozpoznawania gatunków w przyrodzie. Każdy gatunek z kolei to inna historia o Warszawie - zarówno tej odległej, jak i bliższej, bo najmłodszy okaz ma kilka lat i stał się pretekstem do opowieści o niezwykłej mirabelce z getta warszawskiego, z której pestek Alicja i Wojciech Fizytowie wyhodowali pod Waszyngtonem drzewka-córki.

Przewodnik “Drzewa Warszawy. Przewodnik po wybranych, ważnych drzewach Warszawy” od 8 marca będzie do odebrania w dwóch miejscach

Księgarnia NIKE
Puławska 11, 02-515 Warszawa

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI
Tyniecka 40a
02-621 Warszawa

Warunkiem otrzymania książki jest wypełnienie ankiety / LINK do ankiety.


Przewodnik jest efektem szeroko zakrojonych działań programowych, które współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury.