Interdyscyplinarny projekt dotyczyć będzie WODY w Warszawie - w ujęciu kulturowym, historycznym, naukowym i przyrodniczym. Skłoni do refleksji natury ekologicznej, pobudzi wrażliwość przyrodniczą, dostarczy wiedzy na temat historii Warszawy i przede wszystkim będzie nowym, kulturowym spojrzeniem na WODĘ w mieście.

Warszawa to nie tylko rzeka Wisła, królowa Polskich rzek ani liczne Kanały. To także kilka rzek historycznych jak np. Drna, która należała niegdyś do największych w stolicy. Ponad sto lat temu została skanalizowana i ukryta poziomem ulic. Obecnie możemy zobaczyć tylko niewielki, ostatni jej fragment (fosa od strony Cytadeli).

Merytoryczne opracowanie tematu posłuży do poprowadzenia cyklu spotkań na temat WODY w mieście. Będą to interdyscyplinarne warsztaty
i prowadzą je różni specjaliści i specjalistki. Uczestnicy i uczestniczki poznają nie tylko historię ale również spojrzą na WODĘ w ujęciu bilogiczno-chemicznym.

WARSZTAT PIERWSZY - WODA W HISTORII MIASTA
Będziemy chcieli nie tylko opowiedzieć o historycznych rzekach i współczesnych kanałach, ale również przedstawić, w jaki sposób WODA wpływała i wpływa na życie społeczno-kulturalne stolicy. Zaprezentujemy zdjęcia Wisły ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, naniesiemy dawniej istniejące rzeki na współczesną mapę Warszawy.
Na tym warsztacie uczestnicy będą aktywnie pracować z mapą i zdjęciami archiwalnymi, będziemy tworzyć mapy myśli i WODNĄ oś czasu, na której zaznaczymy najważniejsze etapy w życiu najważniejszej warszawskiej rzeki Wisły.

WARSZTAT DRUGI - GOSPODARKA WODNA W MIEŚCIE
Spotkanie dotyczyć będzie miejskim systemom gospodarowania wodą, nie tylko w ujęciu lokalnym (jak to wygląda w Warszawie) ale również w globalnym (jak powinniśmy oszczędzać wodę oraz skąd się bierze woda w kranie). Woda w mieście może mieć nie tylko walor estetyczny i rekreacyjny, ale również praktyczny. Potok Służewiecki zasila elektrownię wodną, która produkuje prąd o napięciu 400 woltów i mocy około 3 kilowatów. Na tym przykładzie pokażemy w jaki sposób działa turbina Archimedesa i jak wykorzystać wodę w produkcji energii. Opowiemy o drodze wody w Warszawie, drodze jaką musi pokonać zanim trafi do naszej szklanki, którędy przebiega tunel pod Wisłą co to jest Gruba Kaśka oraz do czego w Warszawie używa się małż. Dzieci zapoznają się z terminami suszy hydrologicznej i dowiedzą się w jaki sposób jej zapobiegać. Rozwiążemy też zagadki i dowiemy się kim są Chude Wojtki i co robią w towarzystwie Grubej Kaśki.

WARSZTAT TRZECI - WODA W UJĘCIU BIOLOGICZNYM
Na tym warsztacie zajrzymy do kropli wody i dowiemy się co się w niej kryje. Warsztaty poprowadzą edukatorzy biologii, opracujemy je we współpracy z Ogrodem Botanicznym PAN-u. Uczestnicy będą obserwować bezkręgowce pod mikroskopem, przejdziemy do mikroskali w naszych obserwacjach oraz dowiemy się jak ogromna ilość organizmów zamieszkuje w wodzie.

WARSZTAT CZWARTY - RZEMIOSŁO ZWIĄZANE Z WODĄ
Z wodą wiąże się również rzemiosło. W Warszawie działa pracownia stolarska o nazwie Miasto Szkutnia, która zajmuje się wytwarzaniem kajaków. To miejsce warsztatów stolarskich, w którym można wykonać wspólnie kajak. Na naszych warsztatach poznalibyśmy to wyjątkowe miejsce i każdy stworzyłby swój niewielki model pływającego obiektu.

Jeśli sytuacja epidemiologiczna uniemożliwi prowadzenie warsztatów stacjonarnie to poprowadzimy je online. Wcześniej nagramy filmiki instruktażowe z dynamicznym montażem i przygotujemy karty pracy. Materiały te używać będziemy podczas lekcji zdalnych (w aplikacji zoom lub meet).

HARMONOGRAM PROJEKTU
LISTOPAD / GRUDZIEŃ 2020
dwa pierwsze spotkania warsztatowe
STYCZEŃ - KWIECIEŃ 2021
trzeci i czwarty warsztat
MAJ 2021
podsumowanie projektu

Zapisy:

LINK DO ANKIETY

Koordynator programowy:
Edyta Ołdak
tel. 601910303
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa