TEMAT WARSZTATÓW
Uczniowie poznają ideę zrównoważonego rozwoju zgodnie z celami Agendy 2030 (http://www.un.org.pl/), a także źródła jej powstania, czyli współzależności pomiędzy rozwojem lokalnym a rozwojem krajów Globalnego Południa. Posłużą się przy tym technikami myślenia wizualnego – tworzenie notatek rysunkowych wspomaga proces zrozumienia, zapamiętywania i przekazywania informacji. Dzięki temu uczniowie nie tylko łatwo przyswoją sens i treść Celów Zrównoważonego Rozwoju, ale poszukają też odpowiedniej, kreatywnej formy wizualnej dla wyrażenia swoich przemyśleń.

PRZEBIEG WARSZTATÓW UCZNIOWSKICH
Do końca listopada 2020 r. odbędzie się pięć 45-minutowych
sesji warsztatowych, podzielonych na dwa spotkania:

Spotkanie 1:
Moduł I i II: Wprowadzenie i przybliżenie Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Spotkanie 2:
Moduł III, IV i V: Przedstawienie metody myślenia wizualnego, rysowanie wybranego Celu Zrównoważonego Rozwoju, przygotowanie wystawy z notatek wizualnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju.

SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI
Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy na seminarium, które posłuży zarówno wymianie opinii na temat projektu „Agenda 2030” i Edukacji Globalnej, jak i będzie miejscem, gdzie sami nauczyciele wezmą udział w miniwarsztatach. Zapoznają się tam z tematem Celów W przypadku wprowadzenia obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną wszystkie działania projektowe - zarówno warsztaty dla uczniów, jak i seminarium dla nauczycieli – odbędą się w trybie online. Zrównoważonego Rozwoju i technikami myślenia wizualnego. Dzięki temu będą mogli co roku sami prowadzić podobne zajęcia – na przykład na zajęciach z obszaru wiedzy o społeczeństwie czy geografii.

JAKIE CELE ZREALIZUJĄ UCZESTNICY WARSZTATÓW?
1. Zdobędą wiedzę na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju, źródeł ich powstania i możliwości ich osiągnięcia / trudności w ich osiągnięciu we własnym środowisku.

2. Poznają i zastosują myślenie wizualne jako technikę wspomagającą proces zrozumienia, przyswajania i przekazywania informacji.

3. Kreatywnie podejdą do skomplikowanego i wielopłaszczyznowego tematu zrównoważonego rozwoju poprzez szukanie odpowiedniej formy wizualnej dla wyrażenia swoich przemyśleń i planów.

4. Wykształcą krytyczne myślenie poprzez rozszerzenie perspektywy oraz samodzielne zdobywanie i przetwarzanie informacji – będą uważnie posługiwać się obrazami i wiadomościami dotyczącymi krajów Globalnego Południa.

5. Dostrzegą przyczyny i konsekwencje opisywanych zjawisk światowych oraz własny, indywidualny wpływ na globalny system – a w rezultacie sens zaangażowania obywateli w Polsce w kwestie zrównoważonego rozwoju.

CZEMU SŁUŻY EDUKACJA GLOBALNA?
Edukacja Globalna odgrywa szczególną rolę w wieku nastoletnim, kiedy kształtują się poglądy, a młodzież przygotowuje się, aby stawić czoła wyzwaniom globalnego
świata. Dzięki Edukacji Globalnej możliwe jest pokazanie młodym ludziom na konkretnych przykładach, że są oni częścią mechanizmów i zjawisk światowych, a ich działanie ma realny wpływ na rozwój sytuacji na świecie. Dotyczy to zarówno kwestii ekologii, jak i edukacji, równości społecznej, jak i gospodarki. To część kształcenia obywatelskiego, które uświadamia istnienie zjawisk i współzależności globalnych i w ten sposób umożliwia działania na rzecz poprawy sytuacji na świecie.

Cele Zrównoważonego Rozwoju, na których skupia się ten projekt, ukazują konkretne obszary i możliwe strategie tego działania. Agenda określająca 17 celów i związanych z nimi 169 zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku, jest stabilnym odniesieniem przy poszukiwaniu przyczyn i konsekwencji globalnych zjawisk. Jeśli przyjrzymy się każdemu celowi z osobna i uzyskamy dostęp do realnej perspektywy Globalnego Południa, rozumienie świata jako złożonego i dynamicznie zmieniającego się systemu stanie się oczywiste. To pociągnie za sobą kształtowanie krytycznego myślenia i zmianę postaw, łącznie z przełamywaniem stereotypów i uprzedzeń.

Warsztaty „Agenda 2030. Wizualne myślenie o Celach Zrównoważonego Rozwoju.” wpiszą się w działania międzynarodowego Tygodnia Edukacji Globalnej, który odbywa się co roku w listopadzie pod patronatem Rady Europy.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel.: +48 505259823Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.